Adwentowe zasłuchanie w Słowo

Ewangelia II niedzieli Adwentu C (Łk 3,4-6)

O co proszę?

O szczerość i odwagę w otwieraniu się na prawdę o własnym grzechu

Bóg kieruje słowo do Jana w czasach trudnych. Jest to czas ucisku i niewoli. Zbawcze działanie Boga nie dokonuje się w zaświatach, nie jest żadną projekcją ludzkich życzeń.
Autor Ewangelii kładzie nacisk na wymiar czasu, w którym Bóg postanowił wypełnić zapowiedzi i obietnice radykalnie nowego wejścia w historię. Odbywa się ono w kontekście powszechnej historii świata, a wzywając do przygotowania drogi Panu, Jan Chrzciciel zapowiada radykalnie nowy porządek, gdy "wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże". Prostując drogi życia w świecie naznaczonym grzechem, Bóg wychodzi ze swego ukrycia po to, by sądzić i zbawiać.

Ćwiczenie duchowe: Spróbuję narysować moją drogę do Jezusa (historia życia). Opiszę na niej chwile, które były najbardziej proste, i te najbardziej wyboiste. Poproszę Ducha Św. o wielkie pragnienie zerwania z grzechem i podążanie za Nim.

MODLITWA

Tyle razy mówiłem Tobie, o Panie:

chciałbym i ja być na tej górze, razem z trzema apostołami,

aby widzieć Twoją chwałę,

aby kontemplować blask Twojego światła,

aby rozmawiać z Mojżeszem i Eliaszem-

zwiastunami czasów mesjańskich.

Ale zdaję sobie sprawę, że nie to się liczy:

ważniejsze od oglądania Ciebie na górze przemienienia

jest spotkanie z Tobą, żywym i zmartwychwstałym,

na zwyczajnych drogach mojej codzienności.

chciałbym i ja być na tej górze,

aby zostać osłoniętym przez obłok Boga samego,

aby słyszeć bezpośrednio Jego głos,

aby zapamiętać raz na zawsze to olśnienie,

jakiego się doświadcza w Jego obecności.

Ale zdaję sobie sprawę, że nie to się liczy:

Wiem, że każdego dnia, otwierając Pismo

mogę usłyszeć Twoje Słowo,

które objawia mi oblicze samego Ojca.

chciałbym i ja być na tej górze,

aby powtórzyć słowa Piotra,

aby starać się zatrzymać czas,

aby pozostać na zawsze na tym miejscu.

Ale zdaję sobie sprawę, że nie to się liczy:

Ty zapraszasz mnie do przejścia także przez inną górę- przez Kalwarię-

aby rozpoznać w Twoim cierpiącym Obliczu

najświętsze objawienie miłości

i stać się uczestnikiem Twojej Paschy.

Spotkania w Kręgu Biblijnym to czas, kiedy zaczynamy głębiej wierzyć i czuć bardziej tchnienie Ducha Świętego (Łk.11.13), które jest koniecznie potrzebne do pełniejszego zrozumienia prawd zawartych w Piśmie św. Wierzymy i czujemy również, że sam Bóg przychodzi do nas i zamienia Słowo w Ciało (2Tm.3.16). Czynne uczestnictwo w Kręgu Biblijnym otwiera nam oczy i budzi pragnienie głębszego poznawania zamysłów Boga ukrytych w Księgach Pisma Świętego. Czytając i rozważając  Pismo św. z kapłanem – przewodnikiem, dowiadujemy się nie tylko o
znaczeniu przeczytanych tekstów dla nas żyjących współcześnie, ale również co one oznaczały dla pierwszych jego odbiorców. Przez udział w spotkaniach Kręgu Biblijnego czujemy się bardziej związani z naszą wspólnotą parafialną uczestnicząc w jej życiu religijnym   np. przygotowując  Drogę Krzyżową, Różaniec, przygotowując obchody Niedziel Biblijnych. W tym roku nasz Krąg Biblijny przygotował na kartkach wersety z Pisma Świętego i rozdawał wiernym po Mszach św. chcąc w ten sposób zachęcić ich do sięgnięcia w domu po Biblię.
W Piśmie Świętym należy indywidualnie szukać odpowiedzi na nasze życiowe sukcesy i porażki i tam też należy szukać sposobów na dobre życie. Zależnie od naszej sytuacji a nawet nastroju czasem fragment tekstu - lub nawet jeden werset - da nam podpowiedź na sposób godny chrześcijanina. W każdej też chwili możemy sięgnąć do Księgi Psalmów, których różnorodność odpowie na każde nasze duchowe potrzeby.

Święty Hieronim powiedział: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” - prawie w każdym domu znajduje się Biblia. Zapewne jest umieszczana w różnych  miejscach: na półce, wciśnięta  pomiędzy książki albo gdzieś w szufladzie pomiędzy papierami, a czasem na biurku lub „pod ręką” na stoliku. Z Pismem Świętym stykamy się już w dzieciństwie, ale dopiero często uczestnicząc w Mszach św. i wsłuchując się w czytania - zaciekawiamy się co dalej... i sięgamy w domu po Biblię.

Z czasem okazuje się, że samodzielne czytanie Pisma Świętego pozostawia w nas niedosyt, bo nie mamy czasu na rozpoczęcie studiów kulturowych i historycznych, a niektóre wydarzenia opisane w Biblii potrzebują głębszego wyjaśnienia ich tła historycznego i postaci z nimi związanymi. Zwłaszcza Stary Testament pociąga swą tajemniczością – do czasu, kiedy wspólnie z kapłanem - przewodnikiem w Kręgu Biblijnym zaczniemy głośno czytać werset po wersecie, rozważać i medytować. Poprzez czytanie Pisma Świętego w grupie łatwiej zrozumieć wskazówki jakie ukrył tam Bóg dla nas ludzi - jak żyć, bo Biblia jest prawdziwą skarbnicą mądrości życiowych i wskazówek wychowawczych. Na przykład Księga Przysłów, Mądrości Syracha lub sama Księga Mądrości. Ileż tam rad jak stawać się lepszym człowiekiem i doskonalszym chrześcijaninem! A Księgi wielkich Proroków, przez których Bóg przemawiał do uciśnionego i znękanego narodu wybranego, pocieszając go i zapowiadając nie tylko wybawienie ale też Zbawiciela. A Księga Pieśni nad Pieśniami – pełna lirycznej poezji, porównań i opisów zwierząt i przyrody!
Język Pisma Świętego zachwyca swym pięknem i rytmiką zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie. Krąg Biblijny pozwala nam odkryć piękno i mądrość „Listu Miłości” pisanego do nas przez samego Boga. Teraz jest właściwy czas na zadanie sobie pytania czym powinno być Pismo Święte dla chrześcijanina współcześnie? To wyjaśniamy sobie w czasie spotkań w Kręgu Biblijnym, który zaprasza na spotkania w każdy wtorek po wieczornej
Mszy św.

Zeszły tydzień
Zeszły miesiąc