Adwentowe zasłuchanie w Słowo

Ewangelia XXV niedzieli zwykłej (Mk 9,30-37)

O co proszę?

O łaskę odważnego kroczenia za Jezusem cichym i pokornym

Nawet obecność JEzusa wśród nas nie gwarantuje pokoju i dobra w naszym życiu. W czasie podróży do Jerozolimy Nauczyciel zwiastuje uczniom:, "że będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie. Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać". W drodze do Kafaranaum uczniowie "posprzeczai się między sobą o to, kto z nich jest największy". Drzemiące w nich żądze znaczenia i władzy jakże gorzko owocują. Są zajęci sobą, nie wchodzą w dialog z Jezusem, nie zadają sobie trudu, aby zrozumieć Jego pouczenia

Ćwiczenie duchowe: Spróbuję podzielić się z drugim tym, co usłyszałem w Słowie Bożym.

SŁOWO ŚWIĘTEGO

Chrystus potrzebny jest nam dzisiaj szczególnie, abyśmy nie utracili prawdy, miłości, dobroci. Potrzebny jest nam szczególnie teraz, albowiem chyba nigdy dotąd tak okrutnie nie chłostano grzbietów kłamstwem i obłudą. Pielęgnujmy w życiu naszym i naszych rodzin Ewangelię Jezusa Chrystusa. I sięgajmy po nią często, aby umacniać nadzieję, utrwalać podstawowe wartości życia.

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Spotkania w Kręgu Biblijnym to czas, kiedy zaczynamy głębiej wierzyć i czuć bardziej tchnienie Ducha Świętego (Łk.11.13), które jest koniecznie potrzebne do pełniejszego zrozumienia prawd zawartych w Piśmie św. Wierzymy i czujemy również, że sam Bóg przychodzi do nas i zamienia Słowo w Ciało (2Tm.3.16). Czynne uczestnictwo w Kręgu Biblijnym otwiera nam oczy i budzi pragnienie głębszego poznawania zamysłów Boga ukrytych w Księgach Pisma Świętego. Czytając i rozważając  Pismo św. z kapłanem – przewodnikiem, dowiadujemy się nie tylko o
znaczeniu przeczytanych tekstów dla nas żyjących współcześnie, ale również co one oznaczały dla pierwszych jego odbiorców. Przez udział w spotkaniach Kręgu Biblijnego czujemy się bardziej związani z naszą wspólnotą parafialną uczestnicząc w jej życiu religijnym   np. przygotowując  Drogę Krzyżową, Różaniec, przygotowując obchody Niedziel Biblijnych. W tym roku nasz Krąg Biblijny przygotował na kartkach wersety z Pisma Świętego i rozdawał wiernym po Mszach św. chcąc w ten sposób zachęcić ich do sięgnięcia w domu po Biblię.
W Piśmie Świętym należy indywidualnie szukać odpowiedzi na nasze życiowe sukcesy i porażki i tam też należy szukać sposobów na dobre życie. Zależnie od naszej sytuacji a nawet nastroju czasem fragment tekstu - lub nawet jeden werset - da nam podpowiedź na sposób godny chrześcijanina. W każdej też chwili możemy sięgnąć do Księgi Psalmów, których różnorodność odpowie na każde nasze duchowe potrzeby.

Święty Hieronim powiedział: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” - prawie w każdym domu znajduje się Biblia. Zapewne jest umieszczana w różnych  miejscach: na półce, wciśnięta  pomiędzy książki albo gdzieś w szufladzie pomiędzy papierami, a czasem na biurku lub „pod ręką” na stoliku. Z Pismem Świętym stykamy się już w dzieciństwie, ale dopiero często uczestnicząc w Mszach św. i wsłuchując się w czytania - zaciekawiamy się co dalej... i sięgamy w domu po Biblię.

Z czasem okazuje się, że samodzielne czytanie Pisma Świętego pozostawia w nas niedosyt, bo nie mamy czasu na rozpoczęcie studiów kulturowych i historycznych, a niektóre wydarzenia opisane w Biblii potrzebują głębszego wyjaśnienia ich tła historycznego i postaci z nimi związanymi. Zwłaszcza Stary Testament pociąga swą tajemniczością – do czasu, kiedy wspólnie z kapłanem - przewodnikiem w Kręgu Biblijnym zaczniemy głośno czytać werset po wersecie, rozważać i medytować. Poprzez czytanie Pisma Świętego w grupie łatwiej zrozumieć wskazówki jakie ukrył tam Bóg dla nas ludzi - jak żyć, bo Biblia jest prawdziwą skarbnicą mądrości życiowych i wskazówek wychowawczych. Na przykład Księga Przysłów, Mądrości Syracha lub sama Księga Mądrości. Ileż tam rad jak stawać się lepszym człowiekiem i doskonalszym chrześcijaninem! A Księgi wielkich Proroków, przez których Bóg przemawiał do uciśnionego i znękanego narodu wybranego, pocieszając go i zapowiadając nie tylko wybawienie ale też Zbawiciela. A Księga Pieśni nad Pieśniami – pełna lirycznej poezji, porównań i opisów zwierząt i przyrody!
Język Pisma Świętego zachwyca swym pięknem i rytmiką zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie. Krąg Biblijny pozwala nam odkryć piękno i mądrość „Listu Miłości” pisanego do nas przez samego Boga. Teraz jest właściwy czas na zadanie sobie pytania czym powinno być Pismo Święte dla chrześcijanina współcześnie? To wyjaśniamy sobie w czasie spotkań w Kręgu Biblijnym, który zaprasza na spotkania w każdy wtorek po wieczornej
Mszy św.

Zeszły tydzień
Zeszły miesiąc